VOKSEVÆRK – Et udpluk af genstande, som kom ind i samlingen i 2025

3. februar 2026 - 14. marts 2026

VOKSEVÆRK – Et udpluk af genstande, som kom ind i samlingen i 2025

3. februar 2026 - 14. marts 2026

En drengs købmandsbutik skaber refleksion over kønnet leg. En sort brudekjole fortæller om tradition og mode. En seksualundervisningskuffert til personer med handikap åbner for historier om nysgerrighed og grænser, mens et flag malet med menstruationsblod sætter kroppens funktioner i scene. Bag tingene står mennesker – giverne– som har givet dele af deres liv videre. Minder og oplevelser til fremtiden.

I VOKSEVÆRK vises et lille udvalg af de 192 genstande KØNs samling voksede med i 2025. Med udgangspunkt i otte sager viser pop-up udstillingen, hvordan køn på forskellige måder har sat sig spor: i leg og læring, i kærlighed og krop, i forventninger, modstand og muligheder. Nogle genstande fortæller om at passe ind, andre om at skille sig ud. Om at lykkes på trods. Om at leve udenfor – og indenfor- normerne.

Udstillingen er et nedslag i de mange henvendelser og donationer, der tilsammen former museets hukommelse og blik på køn, krop og seksualitet. Har du en genstand eller en historie, du synes museets samling skal vokse med i 2026?