Fra slutningen af november til skolernes juleferie starter, kan børn i daginstitutioner og folkeskolens indskoling og mellemtrin høre fortællinger fra Irmas og Gustavs meget forskellige jule. Historierne er tilpasset de enkelte alderstrin. Julehistorierne lægger op til, at I og børnene kan tale om, hvad jul er for noget, hvorfor nogle holder jul på én måde, mens andre gør det på en helt anden måde, nogle spiser and, andre flæskesteg. Og hvad med gaverne? Hvad ønskede børn sig, da bedstefar og bedstemor var børn? Og fik børn i rigtig gamle dage overhovedet gaver? Historierne er gode til at få snakken i gang om, hvad det vigtige ved jul er for det enkelte barn.
HISTORIERNE GANSKE KORT
Gustavs far var i 1916 overlæge på Fødselsanstalten. Gustav glædede sig altid til at fejre to juleaftener; en derhjemme og en på Fødselsanstalten med sin familie.
Irmas familie havde ikke mange penge, og i 1941, da Irma var 11 år, valgte hun selv, at fejre juleaften hos et fremmed ægtepar, der ikke havde børn.
Efter julefortællingerne går vi på skattejagt efter Irma og Gustavs ting i vores udstilling, Pigernes og drengenes historier, og børnene kan tegne et julekort til deres forældre, bedsteforældre eller julemanden.
PRAKTISK
Det hele foregår på KVINDEMUSEET fra 26. november til 20. december kl. 10 til 16, tirsdag til fredag (Mandag kan arrangeres).
Det er gratis for skoler og institutioner.
Vi glæder os til at se jer.