Demokrati og opera – sådan gør alle… også kvinder!
I den gamle byrådssal i jubilæumsåret for fejring af demokrati for kvinder og andet godtfolk, indleder Den Jyske Opera med at sætte fokus på demokrati. Anledningen er Mozarts mesterværk Così fan tutte om to søstre, der narres til at bytte kærester. Det er en af de sjoveste og samtidig mest dybsindige operaer, der er skrevet.
Forestillingen handler om ung kærlighed og utroskab, en sjælden kombination af komedie og drama, som kun geniet Mozart kunne skabe.
Lektor i moderne historie Bertel Nygaard fortæller om demokrati før og nu og instruktør Elisabeth Linton om sit arbejde med opsætningen af Così fan tutte.
Når operaen opføres i Musikhuset fra 4. til 7. februar, præsenteres publikum for Annilese Miskimmons nye initiativ inden for opera: Demokratisk opera. Publikum får på forestillingsdagen mulighed for at stemme om, om de vil se en klassisk eller moderne opsætning, og valget afgøres på demokratisk vis. Publikum skal også beslutte sig for historiens drejning for det unge par. Annilese Miskimmon lægger op til forløsning af valget hos det unge team med erfarne instruktør Elisabeth Linton i spidsen. Det er demokratisk opera, og valget er i publikums hænder.
Arrangementet er gratis og tilmelding foregår ved Folkeuniversitetet – klik her >>
Caféen har åben med lækker varm mad inden arrangementet. Der kan købes øl, vin og vand i pausen.