Om børn – for både børn og voksne
Udstillingen bygger på en række konkrete børns liv og omhandler temaer som familie, skole, børnearbejde og leg, samt forskelle på piger og drenge.
I udstillingen følger man børnene rundt blandt deres genstande, der er med til at tegne billedet af de forskellige børns liv og vilkår. Den store forandring, der er sket med barndommen i almindelighed og med forventninger til piger og drenge i særdeleshed, formidles gennem udstillingen ved at gøre historiske genstande og kildemateriale tilgængeligt for både børn og voksne.
pigernes og drengenes historier er en permanent udstilling
Klik ”send forespørgsel” nederst på siden. Her kan du udfylde ønsket dato og klokkeslæt for omvisningen. Vi giver med det samme besked om, at vi har modtaget din forespørgsel, men din booking er først gennemført, når du modtager en bekræftelse på mail.
Priser (ekskl. entré)
500 kr. på hverdage inden kl. 17
600 kr. i weekender
1.000 kr. uden for museets åbningstid
Omvisningen varer en time.
Se vores aftalebetingelser.